מאמרים

המדריך

הכניסה לעולם הזכיינות  מאתגרת ומחייבת את הזכיין  בהבנה והתנהלות מקצועית כלפי השותפים העסקיים שלו : החברה המזכה וכלפי צוות העובדים בעסק אותו בחר להקים, גם עבור מי שרכש ניסיון בניהול. על מנת  להיות זכיין מצליח, צריך לא מעט  כישורים, תכונות אופי ויכולות אישיות .  על מנת לדעת אם יש לך את הכישורים המתאימים עליך לבדוק מספר דברים …

שיטת הזכיינות שכיחה  והתרחבה מאוד בעשורים האחרונים בתחומי המסחר השונים והקמעונאות: אופנה,הנעלה,שירות, מזון ומותגים. זכיינות הינה מקפצה עסקית מעולה להתפתחות והתרחבות עבור חברות ורשתות בסדרי גודל שונים מחד , ומאידך מאפשרות לזכיינים להקים סניפי רשת באזורים שונים ולהרחיב את פעילות החברה המזכה.

בכל אחד מתחומי המסחר השונים שבהם ניתן לרכוש זיכיון : אופנה , הנעלה , מזון , שירות ומסחר , חשוב להבין  את עיקרי השיטה ולבדוק בקפידה את כל הנתונים  לפני שקופצים למים העמוקים על מנת להבין אם סוג העסקה מתאימה לך כזכיין.

לפניך מספר שאלות הממחישות את הקווים המנחים והמקשרים בין זכיינים פעילים ומצליחים בעולם העסקים. בדוק את עצמך האם גם אצלך התשובה היא  חיובית, בהנחה שכן השאר פרטים והגש מועמדות לרכישת זיכיון .

  1. האם אתה  בנוי  לאתגרים מקצועיים ?

ככל הנראה השאלה החשובה ביותר בדרך לרכישת  זכיינות מוצלחת  ולפיתוח עצמאות עסקית נבונה . זכיינות פירושה הצטרפות לרשת מוכרת  שנותנת  לך את המקפצה לפתיחת סניף משלך, שזהו למעשה עסק עצמאי לכל דבר ועניין ,  תחת פיקוח קפדני שנעשה  על ידי הרשת ועובד לפי נהליה.

לזכיין, יש לא מעט אתגרים מקצועיים בדרך – החל בסיום מוצלח של תקופת ההכשרה האישית , גיוס אדם מתאים , העברת ההכשרה והידע לצוות שגויס , קבלת החלטה נכונה  לגבי מיקום העסק על מנת שיוכל להניב רווחים ולהיות אפקטיבי ,  מימון עסקת הזכיינות, ניהול ותפעול שוטף של העסק וכו.

אם אתה יזם שאוהב אתגרים, לא מתרגש  מקשיים ובנוי  להתמודד עם תהליכים משמועתיים , תוכל לעשות צעד קדימה בתחום הזכיינות בישראל , עם הרבה סיכויים להצלחה.

  1. האם אתה מסוגל לעבוד כעצמאי תחת מטרייה ניהולית  מסודרת ?

עסקה בזכיינות היא אמנם עסק עצמאי לכל דבר אך יחד עם זאת  ההבדל המהותי בין פתיחת עסק עצמאי פרטי לבין רכישת זיכיון מרשת הוא העובדה המשמעותית שאתה עובד מול גוף מנהלתי, עם קונספט מוצלח ,  בכפוף  לחוברת נהלים מפורטת ומסודרת להתנהלות מקצועית והפעלת הסניף –בכל תחומי הזכיינות השונים– שהגדירה כבר את החזון העסקי , הערכים והנהלים שלפיהם עובדת הרשת. מנגד , עליך להיות עצמאי בשטח , לקבל החלטות בנכונות בזמן אמת וליזום מהלכים שיווקיים ספיציפיים ודרכי פעולה שיקדמו את המותג ואת הסניף שבראשו אתה עומד .

אם אתה בטוח שתוכל לעמוד בסטנדרטים שמכתיבה הרשת, לייצג אותה בצורה מקצועית ומכובדת תחת נהלי העבודה, העמידה של המותג בסניף שתפתח והשירות שתיתן ללקוחות שלך, הינך מתאים להצטרף לרשת ולהפוך לזכיין מוצלח.

  1. מה כישורי הניהול שלך ?

עוד אחת מהשאלות החשובות ביותר בדרך להקמת עסק עצמאי, במיוחד כאשר מדובר בעסק  כזה שדורש להעסיק עובדים, היא שאלת היכולת הניהולית של הזכיין . האם יש לך כזכיין  את הכישורים המתאימים לעמוד בראש עסק מתפקד ואף מצליח?

מנהל טוב צריך להיות קשוב וזמין לצרכי העובדים , הלקוחות , הספקים  ונותני השירות אך גם אסרטיבי ויוזם. הוא צריך לפעול בשיקול דעת מושכל , לשים לב  לכל פעולה ולא ולא לפעול באמוציונליות  , אלא לתכנן ולשמור על סדר ארגוני תוך די דחיפת העובדים לביצוע המטלות הדרושות במקסימום שניתן . בנוסף צריך הזכיין ,  לשמור על קשרים טובים – עם רשת המזכה אליה הצטרף ,עם הצוות שעובד תחתיו ונתון לנהלי הרשת וכמובן עם לקוחותיו המגוונים.

הרשתות השונות בזכיינות  מספקות  הכשרה ניהולית לזכיין באמצעות צוות הקמה מיוחד שמעניק לזכיין את הבסיס לניהול נכון תחת הרשת.

אם יש לך רקע ניהולי קודם , אם אתה כריזמטי , אמביציוני  ואוהב לעבוד עם  אנשים, אם אתה אוהב ללמוד ולהתפתח, תוכל להיות מנהל מבטיח ולבסס את יכולות הניהול שלך לאורך הזמן.

  1. האם אתה אוהב לעבוד בשיתוף פעולה ?

עבודה משותפת היא מוטיב חשוב בעולם הזכיינות. לא מדובר רק בצוות העובדים שהזכיין מנהל תחת הסניף שלך, אלא גם צוות הניהול ברשת. ממחלקות הקריאייטיב  ויחסי הציבור ועד לפיתוח עסקי, הזכיין  נמצא בקשר רציף  עם הרשת ומקבל ממנה עדכונים, נהלים , חידושים וריענונים.

לצד נציגי הרשת, זכיינות כוללת לא פעם גם ליווי של הזכיין על ידי צוותים שונים של הרשת, בין אם מדובר ביועץ שמגיע אל הסניף ומלווה את הזכיין בפתרון דילמות , אתגרים ובעיות בשטח  או בליווי באמצעות הכשרות , ריענון ולמידה.

כזכיין, חשוב לדעת  לחבק  את האפשרויות האלו בזרועות פתוחות ולנצל אותן על מנת  ללמוד יותר, להתפתח ולהיות מנהל טוב יותר.

  1. שם המשחק טיימינג – האם אתה יודע להגיב מהר ?

זכיין חייב  לדעת להגיב בזמן למשברים, בעיות שונות ואתגרים. בסניף פעיל של זכיינות אופנה, זכיינות ברשת ברשת מזון או בבית קפה, מתרחשים דברים שונים מדי יום שדורשים התייחסות מיידית ללא דחיות. כזכיין מוצלח וכמנהל אתה חייב  להיות שם ולמצוא את הפתרונות  ברגע האמת , כשיש בעיה שדורשת התייחסות מידית.

מקוריות , הקשבה לצרכי האחר, יכולת להתייעץ ולקבל את דעתם של אחרים ויכולת החלטה מהירה בזמן אמת , כל אלו הן תכונות חשובות בהקשר הזה ואם יש לך אותן זהו יתרון ענק , אתה כנראה בדרך הנכונה.

לסיכום : עולם הזכיינות הוא עולם מרגש ומלא ברגעים קטנים של סימני שאלה והחלטות , לצד שיתופי פעולה ברורים ונכונים עם רשתות גדולות שמורכבות מהרבה מאד פרטים. השאלות הנ"ל  יעזרו לך לקבל את הכלים הנכונים על מנת להבין האם עולם הזכיינות מתאים לך.

אם ענית בחיוב לשאלות הנ"ל אתה בדרך להיות זכיין מוצלח במיוחד.

צוות המרכז הישראלי לזכיינות פועל במרץ לתת לכם היזמים את  מלוא המידע והיכולת להנות ממיטב המומחים והיועצים בענף הזכיינות לפרטים נוספים צרו עימנו קשר.

בהצלחה

רשתות נוספות שיכולות לעניין אותך:

איך לייעל את נושא הגבייה בעסק?

גביית תשלומים לעסקים הוא נושא משמעותי ולעיתים כאוב ולצערנו בחברות רבות הוא מתנהל באופן לא יעיל, דבר אשר גורם לבזבוז משאבים ולהפסדים כספיים. כיצד ניתן לייעל את הנושא באופן מהיר ופשוט? על כך, בכתבה הבאה.

קרא עוד »

אודות

תיאור קצר תיאור קצר תיאור קצר תיאור קצר תיאור קצר תיאור קצר תיאור קצר

קרא עוד »

עסקים למסירה בתל אביב

כידוע תל אביב היא אחת הערים הנחשקות בעולם ומכך שגם הביקוש לעסקים למסירה בתל האביב הוא בין הגבוהים במזרח התיכון.
העיר תל אביב מקנה ליזמים התנסות עם רוב סוגי הקהלים כאשר חלקם הגדול מגיע מערים חיצוניות ולא פעם גם ממדינות שונות…

קרא עוד »

צרו איתנו קשר עוד היום:

הזכיינים המרוצים שלנו:

דילוג לתוכן